Menu

Google vb firmalardan işçi çıkarma! infografik

Google, Nokia, Airbus vb büyük firmalar işçi çıkarmada adeta yarışıyor…
isci-cikarmak
 
Airbus
Son iki yıldır küresel mali krizin etkisiyle dev şirketler personelini işten çıkarıyor. Bunlardan biri de Airbus uçaklarının üreticisi Avrupa Hava Savunma ve Uzaycılık Şirketi (EADS). Avrupa’nın farklı ülkelerindeki birimlerinde 5 bin 800 işçi çıkarma kararı aldı. Şirket, iki yıl içinde Almanya’daki tesis ve ofislerinden 2 bin 440 işçi çıkaracak. EADS grubunun CEO’su Tom Enders, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeniden yapılanma kapsamında tasarruf ve verimlilik önlemlerini almak zorunda kaldıklarını belirterek, “Amacımız rekabet gücümüzü arttırmak. Planladığımız önlemlerin yeterli olup olmayacağını, yeni işten çıkarmaların gerekli olup olmayacağını göreceğiz” dedi. İşten  çıkarmalar Airbus ile sınırlı değil. 2011’den bu yana personel azaltımına giden şirketlerden bazıları şunlar:
 
Ericson:
İsveçli telekom ekipmanları şirketi Ericsson İsveç’te daha önce açıkladığı yeniden yapılandırma planı kapsamında 1400 işçi çıkardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre yeniden yapılandırma sürecinin maliye 1.5 milyar İsveç Kronu olurken işten çıkarmalardan tüm iş alanları ve birçok faaliyet bölgesi etkilendi. Ericsson, 1399 işçinin işten çıkarılması sürecinde sendikalarla birlikte çalışıldığının altı çizildi. Yeniden yapılandırma maliyetlerinin etkisinin yılın ilk çeyrek bilançosunda görüleceği belirtildi.
Şirket ilk planlamada 1550 işçi çıkaracağını açıklamıştı.
 
BlackBerry
Kanadalı  telefon üreticisi BlackBerry, mali krizi aşabilmek için 4 bin 500 çalışanını işten çıkaracak. BlackBerry telefonlarının üreticisi RİM’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Thorsten Heins, işten çıkarmaların 2015 yılına kadar giderlerin yarı yarıya azaltılması planı kapsamında yapılacağını söyledi. BlackBerry’nin, 2015’e kadar ikisi yüksek teknolojili dört ayrı ürünle yeni bir hamle deneyeceği haberleri gündemde yer alıyor. Rakip firmaların model yenilemeleri karşısında giderek sıkıntıya giren ve son olarak Z10 modelinde de aradığını bulamayan BlackBerry’nin, 2013’ün ikinci çeyreğinde bu modelden ancak 3.7 milyon adet satmasına karşın, aynı zaman diliminde Samsung 71.3 ve Apple da 31.9 milyon adet telefon sattı.
 
Airfrance:
Mali kriz içindeki Air France, zararlarını düşürebilmek için iki yıl içinde 5 bin kişilik kadro indirimine gideceğini açıkladı. Air France şirketi tarafından, çalışanlar sendikasına yapılan bildirimde, 2013 yılının aralık ayına kadar şirket içindeki 5 bin 122 kişilik bir kadronun düşürüleceği uyarısı yapıldı.
 
Nokia:
Finlandiyalı cep telefon üreticisi Nokia, 2013 yılı sonuna kadar 10 bin kişinin daha işine son vereceğini açıkladı. Şirketin Üst Yöneticisi Stephen Elop, yaptığı yazılı açıklamada, “işten çıkarmaların Nokia’nın rekabetçi yapısını uzun vadede güvence altına almak için daha önce planlanan kararların zor bir sonucu olduğu”nu belirtti.Elop’un yönetimi üstlendiği 2010 yılından bu yana 40 bin kişi işten çıkarıldı.
 
Google:
İnternet arama motoru devi Google, bu yıl satın aldığı ABD’li cep telefonu üreticisi Motorola Mobility biriminden yaklaşık 4 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu rakam, 20 bin kişinin çalıştığı Motorola biriminin yüzde 20’sine karşılık geliyor.
 
Morgan Stanley:
Hisse senetleri yüzde 45 değer kaybeden New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, küresel anlamda yaklaşık 1,600 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Maliyeti düşürmek için personelini işten çıkartacağını açıklayan ABD’li yatırım bankası, yüksek ücretli birçok kıdemli bankacı ile yolların ayrılacağı kaydetti.
 
Bosch:
Dünyanın en büyük araba parçası üreticisi Bosch fabrikası Hildesheim şehrinde bulunan işçilerden 2018 yılına kadar 500 çalışanını işten çıkartmak istiyor. Şirket, marş dinamosu üretim bölümünü daha az maliyetli üretim için kendi yan kuruluşu olan Miskolc şehrine taşıyacak. Hildesheim’deki dinamo üretimini azaltmak isteyen Bosch daha çok VW için ürettiği çalış-dur dinamolarını üretecek. Firmanın bu bölümünü taşımalarının sebebi ise Avrupa çapında otomobil üretiminin gerilemesinden kaynaklanıyor.
 
Lufthansa:
Alman havayolu şirketi Lufthansa, maliyetlerini kısmak ve karını desteklemek için idari birimlerde çalışan 3.500 kişiyi işten çıkarıyor. Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Christoph Franz, “işten çıkarmaların sosyal olarak kabul edilebilir önlemler kullanılarak yapılacağını, ancak bu tasarrufun kaçınılmaz olduğunu” belirtti.
 
Carrefour
Fransız perakendecilik devi Carrefour çalışma konseyini 500 ila 600 kişiyi işten çıkaracağı gündeme gelmişti. İşten çıkarmaların halen 7500 kişinin çalıştığı Fransa’daki yönetim merkezinde yapılacağı belirtildi. Le Figaro gazetesinde yer alan haberde işten çıkarmadan şirketin satın alma ve uluslararası operasyonlar bölümü çalışanlarının etkileneceği ifade edildi.
 
Tata
Hintli otomotiv firması Tata Steel’in uzun dönemli üretimler birimi yaptığı açıklama ile 500 kişiyi işten çıkarabileceklerini söyledi. Şirket, yeniden yapılandırma planları çerçevesinde bu kararı verdi. Tata Steel, rekabetim arttırmak için önlemler alıyor.

Categories:   infografik, Teknoloji, Web infografikleri, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments