Menu

Kışın faturayı düşürmek için neler yapmalı! infografik

kombi infografik
Havaların soğumasıyla birlikte, evlerde kombiler çalışmaya başladı. Geçmiş yıllarda temizlenmeyen bacaların sebep olduğu üzücü olayları tekrar yaşamamak için öncelikle kombi bacalarının temizlenmesi gerekiyor. Doğalgaz cihazlarının bakımı düzenli yapılmalı. Her yıl olmasa da en az 2-3 yılda bir kombi bakımının yapılması ve bacaların temizlenmesi şart. Kombilere yapılacak bakımın doğalgazı daha güvenli hale getiriyor. Halen 8 milyon 130 bin abone doğalgaz tüketiyor.
Daha önce yaşanan ölüm, zehirlenme gibi üzücü olayların önüne geçmek için öncelikle konutlarda kombi bakımlarının yapılması gerekiyor. İGDAŞ ve Başkentgaz, baca temizliğinin mutlaka yapılmasını istiyor. Kışın daha fazla tüketilen doğalgaz, aylık faturaları da artırıyor. Geçen yılki zamlar nedeniyle gaz kullanımına mesafeli yaklaşan aboneler, bazı tasarruf önlemleri ile faturalarını düşürebilir. Bunun için, ev ve işyeri yalıtımının iyi yapılması gerekiyor. Ayrıca; radyatörlerin üzerinin kapatılmaması, evlerde güneş alan pencere camlarının temiz olması, kullanılmayan oda, salon vb. yerlerin radyatörlerinin kapatılması gibi önlemler de faturaları azaltabiliyor.
Kombiler kesinlikle yatak odası, banyo, WC gibi yerlere takılmamalı. Gaz tesisatıyla ilgili çalışmalar mutlaka izin alındıktan sonra yapılmalı. En önemlisi de gaz kokusu, baş dönmesi, ağrı, mide bulantısı gibi anormal durumlarla karşılaşılması halinde doğalgaz cihazları acilen kapatılmalı ve ortam havalandırılmalı. Muhtemel gaz sızıntısı durumlarında ateş yakılmaması, sigara içilmemesi, elektrik düğmelerine basılmaması, asansör gibi kıvılcım oluşturabilecek cihaz ve makinelerin çalıştırılmaması muhtemel kazaları engelleyici tedbirler olarak gösteriliyor. Şüpheli durumlarda 187 Doğalgaz Acil hattının aranması da kazaları önleyici tedbirler arasında yer alıyor.

Categories:   3d, infografik, Mimari, Sağlık, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments