Menu

Ayetler ışığında “doğum takvimi” infografik

 

Kadınların kendilerini özel hissettiği bir dönemdir hamilelik. İki boyutlu bir süreç olan gebelikte bedensel ve psikolojik değişimler bir arada yaşanır. Hormonlarındaki değişim sebebiyle karmaşık duyguları da karnındaki bebeğiyle birlikte büyütür anne adayları. Zira her anne-babanın gönlünden geçen şeydir bu sürecin sorunsuz bir şekilde atlatılması. Anne adaylarının, bu önemli dönemi daha bilinçli geçirmesine yardımcı olmak amacıyla ayrıntılı bir infografik hazırladık. Çalışmamızda 9 ay 10 gün boyunca çocuğun anne karnındaki gelişim sürecini hem tıbbi bilgiler hem de ayetler ışığında ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Hamilelik süreci, ay değil hafta olarak izleniyor. 40 haftayı kapsayan bu zaman dilimi, üç bölüme ayrılıyor. Her bir dönem, gebelikte adeta birer dönüm noktası. İlk üç ayda bebek organ gelişimini büyük ölçüde tamamlıyor. İkinci üç aylık süreçte anne adayları, gebeliğe tümüyle adapte oluyor. Son aşamada ise bebeğin akciğerleri olgunlaşırken anne adayı da fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazır hale geliyor. Hazırladığımız infografi kte, bu dönemleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ayrıca, anne adaylarının hamilelik sürecinde nasıl beslenmesi gerektiği, yapmaması gereken hareketler, önerilen egzersizler ve doğum çantasına kadar birçok detaya da yer verdik.
İnfografik: Yunus Emre Hatunoğlu Araştırma: Tuğba Mezararkalı Danışmanlar: İlahiyatçı yazar Süleyman Sargın, kadın doğum uzmanı Op. Dr. Gülhan Cengiz ve Dyt. Yeşim Çelik
dogum-infografik
dogum-grafik
 

Categories:   Çocuk, infografik, İslam, Sağlık, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments

  • Posted: Kasım 11, 2015 19:34

    Ahmet ÇELENKOĞLU

    Ne kadar güzel hazırlanmış, Emeğinize sağlık.. Arkadaşlarımla paylaştım bile :) Teşekkürler.