Menu

SEO – İnfografik ilişkisi

Search Engine Optimization (SEO) kavramı hakkında azda olsa kulak aşinalığı olan birisi SEO – İnfografik ilişkisi başlığını okuyunca ne alaka demiş olabilir. Öncelikle kısaca SEO’dan bahsedip ardından İnfografik ile olan ilişkisine değinelim. Malumunuz SEO arama moturu sonuç sayfalarında web sitelerinin üst sıralarda yer alması için yapılan birçok çalışmayı ifade edıyor. Aslında son yıllarda SEO bir kavram olmaktan çıkıp büyük bir sektör haline dönüştü. Dünya genelinde sadece SEO hizmetine odaklanmış binlerce ajans var. Binlerce marka bu sektöre yatırım yapıyor. Organik trafiğin öneminin giderek arttığı şu dönemde, markalar için SEO az maliyet çok gelir anlamına geliyor. Neyse lafı fazla uzatmadan asıl konumuza geri dönelim. Arama motoru deyince akla tartışmasız Google gelir. Çünkü arama motoru pazarında Google’ın pazar payı yüzde 90’ın üstünde. Google’ın arama sonuç sayfasında sıralamaya karar verirken 200 kadar faktörü dikkate aldığı söyleniyor. Google’ın bunun için geliştirdiği algoritmalar çok kompleks bir yapıda olduğu için 200 faktörü kullanıcı tarafında anlamlandırmak kolay değil. Fakat bütün SEO otoriteleri tarafından kabul edilen bazı faktörler var ki bunlar tartışmasız SEO çalışmalarının bel kemiğini oluşturuyor. Google’da sıralama sonuçlarına etki eden en önemli faktörlerden bir tanesi Backlink olarak gösteriliyor. İşte infografik ile SEO’nun kesiştiği yer tam bu noktada ortaya çıkıyor. Backlink farklı sitelerin bir siteye link vererek o siteyi herhangi bir konuda referans göstermesi olarak ifade edilebilir. Google’ın öncelikli amacı alakalı ve kaliteli içeriği kullanıcıya sunmaktır. Bu sebeple bir sitenin dışarıdan ne kadar link aldığı arama sonuç sayfasında sitenin sırasını doğrudan etkiliyor. Peki sizin bir blogunuz var ve buraya backlink alarak arma sonuçlarında üst sıraya çıkmaya çalışıyorsunuz. Hiç tanımadığınız,bilmediğiniz sitelerden nasıl backlink alabilirsiniz? Birçok web sitesi sahibinin çıkmaza sürüklendiği yer burası. İnfografikler backlink almak için kullanılan en etkili yöntemlerin başında geliyor. Çünkü gerçekten emek vererek hazırlanmış infografikler her zaman daha fazla ilgi görür ve daha fazla paylaşılır. Buda içeriğin internet ortamında viral bir şekilde yayılmasına neden olur. İnfografiği kendi sitesinde kullanmak isteyen birçok site asıl kaynağa link vererek sizin sitenizi referans gösterir.(bu işler Türkiye’de biraz daha farklı işliyor.Emeğe saygı yok ve birçok site sizin içeriğinizi kendisininmiş gibi kaynak göstermeden kullanabiliyor.) Bu yöntem dünya genelinde onlarca kez denenmiş ve arama sonuçlarına etkisi ispatlanmıştır.
Şimdi sizlere bu konu ile ilgili bir yerli bir de yabancı örnek vereceğim. Ucuz uçak biletleri sunan bir site olan momondo.com.tr yakın zamanda bir infografik sayesinde onlarca backlink aldı. Nasıl mı? Momondo önce ‘’Türkiye Dahil 29 Ülke ve Her Birinin Ayrı Hikayesi Olan 40 Kahve Türü’’ başlıklı bir infografik hazırlayarak önce kendi blogunda yayınladı. Ardından aynı içeriği onedio.com’da yayınlayarak kendi sayfasına link verdi. Bu arada küçük bir hatırlatma: onedio.com’ın içerikleri sadece editörler tarafından değil dışarıdan hesap açan yüzlerce kullanıcının  katkısıyla oluşturuluyor. İçerik onedio.com da yayınlandıktan sonra büyük ilgi gördü ve paylaşılmaya başlandı. Sonra gelsin backlinkler… İçeriğin başlığını Google’a yazdığınızda infografiği kimlerin alıntıladığını rahatça görebilirsiniz.
Aslında bu konu ile ilgili yurtdışında çok sayıda örnek var. Ama ilginç bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. New York’ta böcek ilaçlaması yapan bir şirket Google aramalarında üst sıralarda çıkmak için bir SEO ajansından hizmet satın alıyor. Ajans uzun bir araştırma yaptıktan sonra kimyasal kullanmadan bahçedeki böceklerle mücadele etmenin yollarını anlatan bir infografik çalışıyor. Bu çalışma bir çok site tarafından alıntı yapılarak böcek ilaçlaması yapan firmanın sitesine backlink olarak geri dönüyor. Aslında dışarıdan bakınca çok sıkıcı görünen bir sektöre kaliteli içerik üreterek backlink almayı başarıyorlar.
Sonuç olarak backlink çalışması basit gibi görünsede gerçekten kafa yorulması gereken bir konu. Backlinkler sitenizi vezir de eder rezil de. Backlink çalışmalarında her zaman organik yöntemleri tercih etmeliyiz.O yüzde backlink elde etmenin en kreatif yöntemlerden biri olarak infografikler gösteriliyor.
İşte Momondo’nun infografik çalışması:

Buda haşerelerle mücadelenin doğal yollarını anlatan infografik:

Categories:   infografik, internet, Salim Serdar Köksal, Teknoloji

Tags:  

Comments