Menu

Apple’in yenilikleri hakkında bilmeniz gereken her şey infografik

ipad-pro-infografik-grafik
Haber: Deniz Ergürel İnfografik: Yunus Emre Hatunoğlu

YENİ iPHONE’UN DIŞI 6 İÇİ S

Apple, San Francisco’da düzenlediği özel etkinlikte tam bir teknoloji şovu yaptı. Yeni iPhone, iPad serisinin yanında ses ve hareket komutlarını algılayan Apple Tv ve yeni Apple Watch modellerini tanıttı.
iPhone 6s ve iPhone 6s Plus adını alan Apple’ın yeni akıllı telefon serisi görünüm olarak bir önceki versiyonla tıpatıp aynı. Gövdesinde daha ağır aluminyum kullanıldığından boyutlarında ufak farklılıklar var. Ama asıl değişiklikler iPhone’un içerisinde.
Dokunma şiddetini algılayan ekran
Yeni iPhone serisinin en çok öne çıkan özelliği “3D Touch”. Bu teknoloji ekrana uygulanan baskının şiddetine göre kullanıcıya farklı sonuçlar veriyor. Örneğin kamera uygulaması ikonunun üzerine dokunduğunuzda uygulama her zamanki gibi çalışıyor ama biraz sert biçimde bastığınızda bu sefer bir menü açılıyor ve buradan hızlıca görüntü kayıt seçeneklerine ulaşıyorsunuz.
Fotoğraflar artık hareketli
“Live Photos” özelliği sayesinde fotoğrafın hemen öncesi ve sonrasındaki görüntü ve sesler kaydedilebiliyor. Böylece fotoğraflarda hareketli GIF dosyalarına benzer bir etki oluşturuyorsunuz. Facebook’un Live Photos’u desteklemesi, bu özelliğin yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayacaktır.
4K video desteği geldi
Yeni iPhone serisinde arka kamera 12 MP’e, ön kamera ise 5 MP’e yükseldi. Bir önceki seride bu 8 MP ve 1,2 MP şeklindeydi. Ön kamerada flaş yok, ama fotoğraf çekimi sırasında iPhone’un ekranı parlayarak flaş etkisi oluşturuyor. Bununla birlikte iPhone’a 4K video kayıt özelliği geldi. 4K görüntü teknolojisi 1080p Full HD görüntünün dört katı netlik sunuyor.
Daha hızlı işlemci
Her yeni telefonla birlikte daha hızlı işlemci görmeye alıştık. iPhone 6s serisinde de bu kural değişmedi. Apple’ın verdiği bilgiye göre A9 işlemci kullanan yeni iPhone serisi, öncekine göre yüzde 70 daha hızlı. Güncellenen TouchID düğmesi ise iki kat daha iyi performans sunuyor. Mobil veri ve Wi-Fi hızları da iyileştirildi. Batarya süresinde ise bir değişiklik yok.
Yeni renk, Roze Altın
iPhone 6s ve 6s Plus’ın bir ilginç özelliği de roze altın (pembe) renk seçeneğinin sunulacak olması. Diğer iPhone renk seçenekleri arasında gümüş, uzay grisi ve altın rengi bulunuyor. iPhone 6s serisinin eğilmelere karşı dayanıklı olan 7000 serisi alüminyumdan üretildiğini de not edelim. Bu nedenle tasarım değişmemesine rağmen boyutlarında önceki seriye göre farklılıklar var. iPhone 6’nın kalınlığı 6,9 mm ve ağırlığı 129 gramken, iPhone 6s’in kalınlığı 7,1 mm ağırlığı ise 143 gram.

 
iPad Pro göz dolduruyor
Apple’ın uzun zamandır büyük ekranlı bir iPad modelini piyasaya çıkaracağı söylentisi vardı. Dedikodular gerçek oldu, 12,9 inç ekran genişliğine sahip iPad Pro adlı yeni tablet tanıtıldı. iPad Pro’nun ekran çözünürlüğü 2732 x 2048 piksel. Retina ekranlı bir Mac Book’tan daha yüksek çözünürlük sunuyor. Kalınlığı 6,9 mm. Ağırlığı ise yaklaşık 710 gram. iPad ailesinin en büyüğü olan bu cihaz Apple Pencil adlı stylus kalem ve çıkarılabilir klavye aksesuarlarına sahip. Katlanabilir özellikteki bu klavye aynı zamanda kılıf özelliği de görüyor. Apple Pencil ise özellikle tasarımcı ve karikatüristlerin çok işine yarayabilir.

Apple TV ses ve hareketi algılıyor
Siri desteği gelen Apple Tv kullanıcıların ses komutlarını algılayabiliyor. Dokunmatik özellikli yeni kumanda ise televizyon ekranında oyun oynamaya imkan sağlıyor. Apple Tv’yle birlikte televizyon uygulamaları için geliştirilmiş yeni yazılım platformu tvOS da tanıtıldı. Böylece yazılım geliştiriciler sadece Apple Tv’ye uygun uygulamalar geliştirebilecek. Apple Tv’nin 32 GB ve 64 GB depolama seçeneği olan iki farklı modeli bulunuyor.
Apple Watch artık daha renkli
Apple, ünlü moda markası Hermes’le işbirliğine gideceğini açıklayarak Apple Watch Hermes koleksiyonunu tanıttı. Koleksiyonda şimdilik üç farklı kordon seçeneği olacak. Bunnunla birlikte Apple Watch Sport’a sarı ve pembe altın renk seçeneği geldi. Ayrıca Sport kayışların renk seçenekleri arttırıldı.
iPad Mini 4
iPad ailesinin minik üyesi etkinlikte biraz sessiz sedasız tanıtıldı. A8 işlemciyle güçlendirilen bu model 2048×1536 piksel ekran çözünürlüğüne ve 8 MP iSight dahili kameraya sahip. Ağırlığı ise 290 gram.

Categories:   Alışveriş, infografik, internet, Teknoloji, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments