Menu

infografik – Türkiye 2015-2016 ihracat rakamları

2015-2016 ihracat grafik-infografik-ekonomi
Son 13 aydır düşen ihracat bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 azalarak 9 milyar 208 milyon dolara geriledi. 12 aylık ihracat ise yüzde 9,8 azalarak 140 milyar dolar oldu. Jeopolitik gelişmeler ve parite etkisinin ile Rusya krizi ihracattaki düşüşte etkili oldu.
İhracat 2015 yılı genelinde düşüşe neden olan jeopolitik gelişmeler ve parite etkisinin sürmesiyle, 2016 ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 azalarak 9,21 milyar dolara indi. Rusya’ya ihracat da sert geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre son 12 aylık ihracat ise yüzde 9,8 azalışla 140,64 milyar dolar olarak gerçekleşti. Rusya’ya yapılan ihracat uçak krizi sonrası yaptırımların etkisinin net şekilde görülebileceği ilk dönem olan Ocak 2016’da 110 milyon dolara geriledi. 2015 yılı Ocak ayında Rusya’ya ihracat 313,3 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.
İhracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2016 yılı Ocak ayının işgünü sayısı geçtiğimiz yılın işgünü sayısından 1 işgünü eksik gerçekleşti. İşgünü sayısının eksikliğinin ihracata etkisi 368 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yıl ocak ayında parite ortalama 1.167 seviyesinde iken, bu yıl ocak ayında 1.087 seviyesine geriledi. Dolayısıyla, ocak ayında parite kaynaklı ihracat kaybı 371 milyon dolar oldu.” dedi.
Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi sonrası bir Rus savaş uçağının 24 Kasım’da Suriye sınırında Türk F-16’ları tarafından düşürülmesinin ardından Rusya Türkiye’ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararı alırken, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerdeki zayıflama belirginleşmeye başladı. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı Rusya krizinin muhtemel ekonomik sonuçlarına ilişkin yayınlanan raporda, “Mal ticareti, enerji, turizm, inşaat, konut, yabancı sermaye girişleri dışında; deri, tekstil, otomotiv, gıda vb. sektörlerle taşımacılık, seyahat endüstrileri, istihdam ve vergi gelirleri üzerinde de olumsuz etkileri dikkate alındığında Rusya krizinin kötü senaryoda GSYH ödemeler dengesi ve yabancı sermaye girişi üzerindeki toplam olumsuz etkisinin yıllık 11 milyar dolardan fazla oluşması beklenmektedir.” denildi.

OTOMOTİV ÖNCÜLÜĞÜ DEVAM EDİYOR

İhracatta sektör bazında ise otomotivin uzun yıllardır süregelen öncülüğü ocak ayında da değişmedi. Ocakta en fazla ihracatı 1,52 milyar dolar ile otomotiv sektörü yaparken, bu sektörü 1,34 milyar dolar ile hazırgiyim ve 1 milyar dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti. Otomotiv sektöründe ocakta ihracat yüzde 12,3, hazırgiyimde yüzde 3,1, kimyevi maddeler sektöründe yüzde 16,3 geriledi.
Ocak ayı ihracatı son 6 yılın en düşük seviyesine indi. En son Aralık 2014’te 12 milyar doları geçen ihracat 13 aydır düşüyor. 2015’in tamamında düşüş göstererek 10-12 milyar dolar seviyesinde bulunan ihracat, 2016’nın ilk ayında da düşerek 9 milyar dolara geriledi.
İhracatçının gözü İran pazarında
Büyükekşi, ihracat verilerine dair yaptığı değerlendirmede yaptırımların kaldırılmasının ardından İran pazarında daha etkin ve güçlü yer alabilmek için Tahran’da Türk Ticaret Merkezi açılacağını da belirterek, şöyle dedi: “İran’a yönelik 1 Ocak 2015’te yürürlüğe giren ve her yıl 125 gümrük tarifesinin sıfırlanmasını sağlayan Tercihli Ticaret Anlaşması da ihracata ekstra ivme kazandıracak. Burada en kritik konu, yaptırımların kalkması ve TTA sonrasında yabancı firmaların, Orta Asya ülkelerine Türkiye ile el ele vererek açılacak olması. Tüm bu gelişmelerin, Türkiye ihracatına yüzde 8-10 arasında ek katkı yapacağını değerlendiriyoruz.”  Büyükekşi, ayrıca OVP kapsamında Türkiye’nin ihracat odaklı büyüme stratejisiyle büyük atılımlar gerçekleştireceğini, ayrıca Ar-Ge reform paketi ile 2016 yılının bir dönüşüm, atılım ve fırsat yılı olmasını beklediklerini dile getirdi. Son OVP’ye göre ihracatın 2016 yılında 155,5 milyar dolar olması bekleniyor.

Categories:   3d, Alışveriş, harita, Para, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments