Menu

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli? infografik

ikinci-el-otomobil-satisi-grafik-infografik
İstanbul Park Oto Pazarı (İPOP) Satış Direktörü Cevat Kabataş, ikinci el araçların çok daha avantajlı hale geldiğini ve nisan satışlarının geçen aya göre yüzde 10 arttığını söyledi. 2016 model araçların gelmesiyle sıfır otomobilde fiyatların yüksek olduğunu belirten Kabataş, “Bunu gören vatandaşlar yoğun bir şekilde ikinci el araç alımına başladı. İkinci el satışlarında resmen bahar şenliği yaşıyoruz.” dedi. Uzmanlar, ikinci el araç piyasasının önümüzdeki aylarda daha da hareketleneceğini belirtiyor.
İkinci el oto satışları hava sıcaklıklarının artması ve tatil döneminin yaklaşmasıyla hareketlenmeye başladı. Yaza gelinirken araçlarını değiştirmek isteyen tüketiciler, ikinci eldeki fırsatları kaçırmıyor. Sıfır araçlarda yüksek fiyatlar yerine aynı araçların düşük kilometreli olanlarını daha uygun fiyatlara almak isteyenler, ikinci el araçlara yöneliyor. İstanbul Park Oto Pazarı Satış Direktörü Cevat Kabataş, özellikle yaz aylarında vatandaşların tatile gitmek için araç arayışına gittiklerini söyledi. Yaz aylarına yaklaşılmasıyla ikinci el otomobil talebinin arttığını ve en fazla yerli üretilen araçların tercih edildiğini ifade eden Kabataş, şu bilgileri verdi: “Özellikle satın alınan ikinci el otomobillerde az yakan ve otomatik bir özelliğe sahip olması aranıyor. Bunun yanında Türkiye’de ortalama gelir seviyesine bağlı olarak C segmenti araçlar ve özellikle Sedan grubu araçlar daha çok tercih ediliyor. C segmenti araçlar alıcılara hem fiyat hem de ödeme avantajı sağlıyor. Diğer yandan ikinci el satışları çok daha hızlı ve değer kayıpları çok daha az. Ayrıca yedek parça ve servis ücretlerinin daha düşük maliyetli olması da alıcıları yerli üretim araçlara yönlendiriyor. Dolayısıyla tüm bu artılar üst üste konulduğunda tercih yerli ve C segmenti araçlardan yana oluyor.”
İki aydır araba almak için uğraştığını anlatan Ekrem Aygün (34), son bir ayda 20 aracı incelemiş. Kış aylarında gezmeye fazla çıkmadığı için otomobili bahar aylarında almayı tercih ettiğini vurgulayan Aygün, “İkinci el otomobil fiyatları yüksek olmasına rağmen sıfır araçlara göre daha uygun. En ucuz bir sıfır araba 45 milyon liradan aşağı değil. 5 yıla yakın bir zamandır bunun için para biriktiriyordum. 25 bin liraya az yakan bir araç bulabilme şansım oldu. Çocuklar da olunca İstanbul’da otomobil önemli bir ihtiyaç haline geliyor.” diye konuştu.
EN FAZLA RENAULT SATILDI
Türkiye’nin en büyük Oto Pazarı İPOP’un verilerine göre, ikinci el oto satışlarında Renault Grubu otomobiller birinci sırayı alırken, Fiat Tofaş ikinci, Mercedes ise üçüncü sırada yer aldı. Renault Fluence, Clio ve Sembol modelleriyle yüzde 27,3 payla satışlarda lider oldu. Onu sırasıyla yüzde 24,3’le Fiat Tofaş grubu Linea, Doblo markalarıyla ikinci sırada yer alırken, üçüncülüğü ise ithal gruptan yüzde12,9 ile Mercedes C,CLA ve E serisi modelleriyle aldı. Audi yüzde 10,1, Ford yüzde 9,5, Volkswagen yüzde 3,7, BMW yüzde 3,2, Hyundai ve Volvo yüzde 2,2 ve Nissan yüzde1,7 paya sahip.
BEYAZ TERCİH EDİLİYOR
İkinci el otomobil satışlarında yüzde 62 ile en çok tercih edilen renk beyaz oldu. Yüzde 26 ile siyah takip ederken, üçüncüsü sırada 9 ile gri renk bulunuyor. Bunun dışındaki renklerin toplamı sadece yüzde 3.

Categories:   3d, infografik, Trafik, Yunus Emre Hatunoğlu

Comments