Menu

Oruç Sağlığımızın Sigortası

Danışmanlar:
Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı
Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Aytaç Atamer
Ayet ve Hadisler:
Oruç, bedenimizi koruyan doğal bir koruma kalkanı adeta. Oruçlu iken organlarımız kendini yeniliyor, bel ağrısı, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlıkla savaşıyor. “Bilseniz oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır.” ayeti kerimesi de bu durumu açıkça göstermiyor mu?
Oruç, sayılı günlerdedir. İçinizden biri hastalanır yahut yolda bulunursa orucunu yer, sonra başka günlerde, o yediği gün sayısınca oruç tutar. Kime oruç zor gelirse her gün için bir yoksulu doyurur. Hayır için verdiği şeyi çoğaltırsa bu da kendi hayrına. Fakat bilseniz oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır. (Bakara, 184)
Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara, 183)
Her şeyin bir zekâtı vardır, vücudun zekâtı da oruçtur. (İbn Mace, Siyam, 1345)
Oruç tutunuz ki, sıhhat bulunuz! (Aclûnî, Keşfu’l-Hafa, c. 2, s. 33)

Kalp
Ağır bir yemekten sonra, kalbin, sol karıncıktan ana atar damara fırlattığı kan miktarı 7 litreye çıkar ve kalbi zorlar. Oruçlu iken kalp rahat atar. Bu netice kardiyolojide, ancak bazı ilaçlarla sağlanır.
Böbrek
Böbrekler fazla yüke maruz kalmaz. Böbrek taşı olan oruçluların da idrardaki sodyum miktarı arttığı için taş oluşumu önlenir.
Hücreler
Besin alışverişi, hücre içi ve hücre arası su dengesini ayarlayan hücrenin bu vazifeleri en aza iner. Hücreler nefes alır.
Bağırsaklar
Oruç, zararlı maddelerin vücuda girmesini önleyen ince bağırsak yüzeyi bozulduğunda bu mekanizmanın onarılmasına zemin hazırlar.
Karacİğer
Oruçlu iken karaciğer hücreleri vücudu zehirli maddelerden temizler. Ölü ve ölmekte olan hücrelerin tasfiye işi kolaylaşır. Böylece vücut gençleşir.
Mide
Oruçlu kişinin mide Ph’sı öğle saatlerinden itibaren daha yüksektir. Bu ise midede asitin azaldığını gösterir.
İlİk
Oruçlu iken kanda besinler en az seviyeye düşünce kemik iliği uyarılır. Bu sebeple kansızlık sorunu olanlarda, oruçlu iken vücut daha kolay kan yapar.
 

Geçici Fizyolojik etkilere takılmayın!

Genellikle sahurda yanlış beslenmeden kaynaklanan bu şikâyetler, Ramazan’ın  ilk günlerinde kendini gösterse de ikinci haftaya gelindiğinde bu sıkıntılar geçer.
BAŞ AĞRISI
Beyin normal zamanlarda su ve glikoz, oruçlu iken yağların yakılması sonucu oluşan keten cisimlerini kullanır. Birkaç gün süren bu adaptasyon sırasında ise baş ağrısı yaşanır. Bu durumu iki saatlik öğle uykusu önler.
TANSİYON DÜŞMESİ
Vücuttaki su ve tuz kaybı sebebiyle tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Gündüz 2 saat uyumak bedenin su ve elektrolit kaybını engeller.
MİDE YANMASI
Acılı, baharatlı ve yağlı gıdalar mideyi rahatsız eder. Sahurda bu tür yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol su tüketmeli.
KABIZLIK
Yeterli su tüketilmediğinde ve lifli gıdalar alınmadığında kabızlık yaşanır. Sahurda bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı bal koyulup içilerek, ardından 4 adet kuru kayısı yenilerek kabızlık sorunu çözülür.
KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ
Sahurda aşırı şekerli gıdalar yemek, insülin salınımını artırarak gün içinde kan şekeri düşmesine sebep olur. Sahurda sıvı gıda tüketmek, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak kan şekerinin düşmesini engeller.

Araştırmalar gösterİyor kİ…

Oruç tutanlarda bel ağrıları iyileşiyor. İltihabî sebeplerle bel ağrısı olan hastalarda, bu iyileşme çok daha net görülüyor.
Oruçlu iken kandaki homosistein seviyesi düşüyor. Bu da kalp ve damar hastalıkları ile alakalı risk faktörlerini azaltıyor.
Kanser hücreleri sadece şekeri kullanıyor. Oruçlu zamanlarda şeker depoları tükenince yaşamlarını sürdüremiyorlar.
Hamilelikte oruç tutmak annenin sıhhatine bir zararı olmadığı gibi, bebeğin kilosu ve zekâ seviyesini de etkilemiyor.
 
Umran Oto Ekspertiz‘in hazırladığı bültenden alınmıştır.

Categories:   infografik

Comments